Narita International Airport er den ene af Tokyos to internationale lufthavne, og valget mellem dem betyder mere, end de fleste regner med. Narita ligger cirka 60 kilometer øst for byen; Haneda ligger nede ved bugten, tæt på centrum.
Kan du vælge, så vælg efter afstanden
Fra Narita tager toget omkring en time ind til Tokyo Station, og med bagage og skiftetid bliver det let til halvanden. Fra Haneda er man i byen på det halve. Koster de to ruter det samme, er Haneda derfor næsten altid det bedre køb — og det gælder dobbelt, hvis man lander sent.
Narita har til gengæld flere langdistanceruter og er ofte den eneste mulighed på billetter købt som én samlet rejse. Lufthavnen har tre terminaler, hvor terminal 3 er den til lavprisselskaberne, og den ligger et stykke gang fra de to andre. Læg tid ind, hvis du skifter derfra.
Skal turen videre ud i landet, begynder den her: Japan. Og se de øvrige knudepunkter i vores oversigt over lufthavne i hele verden.
