Den fem sanser i thailandsk mad forklarer den forførende velsmag
De 5 sanser i thailandsk mad fokuserer i høj grad på balancen mellem vore 5* sanser, og velsmag i mad generelt. Kilderne til salt, sødt, surt, bittert og umami er dog en del anderledes end dem, vi kender herhjemme. Der saltes og skabes umami med soya, fiskesauce og østerssauce, og der sødes med palmesukker og kokossukker. *hvis vi tæller evnen til at opdage umami med Mad fra ThailandSyre kan hentes fra riseddike og citrusfrugter, og det bitre udtryk kan findes i ingefær, galangarod og de mange kryddder urter, som thaikøkkenet gør brug af.

Meget mere madviden fra Thailand?
Se her 20 populære thai madretter og opskrifter fra Thailand, det er mumsIntro til Thailand som rejselandMest populære rejsemål i Thailand set med danske øjne.Mere lækker mad fra udvalgte rejsemål?
Vietnam´s bud på asiatisk mad er delikat, elegant og med et touch af fransk madkulturDen bedste italienske madItaliensk mad på rejsenEnglands madkultur i et et land nu ude af EU har i de seneste år haft en kæmpeudvikling i kvalitet, originalitet og er i dag et verdenskøkken.Tyrkiet kan det der med mad, se den virkelig store og meget populære intro til det tyrkiske køkken
Tyrkisk mad, alt om det lækre verdenskøkkenArbejderkultur, Sydamerika, sund mad med tons af energi? Det er lækker Casado fra Costa Rica! https://www.traveltalk.dk/rejsemaal-i-hele-verden/amerika/mellemamerika/costa-rica/costa-rica-mad/
Læs også
🎬 Se rejsen på film — 365 måder at rejse verden rundt på Se vores film →
The Leisure Family
Otte sites, én familie — rejser, vin, sport og skarpe tanker. Udforsk resten af universet.
Rejser · DK
Traveltalk.dk
Rejser med dybde — for den nysgerrige rejsende.
Travel · Intl
Traveltalk.travel
Travel with depth, the world over.
Inspiration
Vacation-Talk
Travel inspiration, destinations & ideas.
Vin
Winetalk.dk
Vin som hverdagens luksus.
Sport
WorldSportTalk
Global sport, up close.
Ideas · AI
Think Smarter
Clearer thinking — and AI in particular.
The Group
Leisuretalk
The whole family, in one place.
For business
Gadvisory
Is your business AI-ready? Take the test.



